Napkollektoros rendszer kialakítása
Családi házas rendszereknél megállapítható, hogy napkollektoros rendszerek kialakításához a kereskedelmi forgalomban kapható, 200l ill. 300l tárolók állnak rendelkezésre.
Ezek a tárolók egy normál család vízigényét teljes mértékben fedezik.
Nyaralókban egy átlagos család igényeit tökéletesen kielégítheti a 200l tároló is, melyet célszerű elektromos patronnal kiegészíteni.
A feleslegesen túlméretezett tároló nemcsak a rendszert drágítja, hanem a kiegészítő fűtés
költségeit is jelentősen megnöveli!
Ipari rendszerekhez méretezett rendszer kialakításánál figyelembe kell venni, hogy az esetleges üzemszünetek, hétvégék közben termelt hő lehetőleg eltárolható legyen, így a rendszert túlméretezése elkerülhető, ez
puffer térfogat növeléssel kompenzálható.
A kollektorok általában 4, max. 5 db-ig köthetőek sorba.
Ennél több elem összekötése esetén a hurok végén lévő kollektor nem tudja a kívánt teljesítményt leadni, elveszti a hatásfokát.
Nagy rendszerek esetén a táblát zónásítani kell. erre külön szabályzók állnak rendelkezésre.
A megfelelő szakaszolhatóságot motoros szelepekkel lehet biztosítani, illetve több kör esetén a szivattyúk be-kikapcsolásával szabályozhatunk.
A körök kialakításánál nem szabad figyelmen kívül hagyni az azonos hidraulikai ellenállás
be szabályzását sem.
Hasonlóan a fűtési rendszerekhez ezek hidraulikai méretezését el kell végezni, a keringtetett folyadék tömegárama a beépített kollektor típusából adódik.
Egyes szabályzók képesek frekvenciaváltós szivattyúk kezelésére is, ezzel egyes
nyomáskülönbségből adódó problémák elkerülhetőek, illetve a kollektorokat a legjobb hatásfok körüli értéken üzemeltethetjük.
Célszerű a több kört összefogó pontokon mérési helyeket kialakítani, hő és- nyomásmérési lehetőséggel.
A megtermelt energia tárolása puffer tárolókban történik. Ennek mérete az adott rendszer igényeiből számítható.
A tárolókat célszerű úgy kötni, hogy csökkent napsugárzás esetén is el lehessen érni magasabb hőmérsékletet, illetve hőcserélő karbantartása is biztosítható legyen.
A kazánokat lehetőleg kis vízterű, kondenzációs típusok közül válaszuk, így az átmeneti időszakban is optimálisan üzemeltethetjük a rendszert, mert a kis rendszer-tehetetlenség miatt a kisebb napsugárzás jobban hasznosítható.
|